İstanbul Sözleşmesi Avrupa’da şiddeti önleme konusunda başarıyı sağlıyor

Avrupa Kadın Lobisi’nin (EWL), yayınlamış olduğu “ Erkek Şiddetinden Uzak Bir Avrupa’ya Doğru ” adlı raporda, Avrupa genelinde İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanma durumunu ve etkisini inceliyor. Rapora göre İstanbul Sözleşmesi ile birlikte aile içi şiddeti önleme konusunda olumlu gelişmeler yaşandı.

Avrupa Kadın Lobisi (EWL), kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümünü kutlamak için yayınladığı “Erkek Şiddetinden Uzak Bir Avrupa’ya doğru” adlı yeni bir raporda İstanbul Sözleşmesi’ni onaylayan 23 ülkede bugüne kadar elde edilen başarıları detaylandırılıyor. Ayrıca Sözleşme’nin kadınlara ve kızlara yönelik şiddetle mücadelede önleme, kovuşturma ve koruma tedbirlerinde olumlu değişiklikleri teşvik etmekteki kilit rolünün altını çiziyor.

Raporda yer alan bazı bulgular şöyle:

  • 23 ülkeden 14’ünde (yüzde 61), kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önleme çabaları yoğunlaştı.
  • 23 ülkeden 15’inde (yüzde 65), soruşturma ve kovuşturmadaki gelişmeler görüldü.
  • 23 ülkeden 19’u (yüzde 83) şiddet mağduru kadınlara ve aile içi şiddet mağdurlarına yönelik koruma hizmetlerini iyileştirdi.

Bununla birlikte, ülkelerdeki derin ve süregelen eşitsizliklere de ışık tutmakta, bazı Avrupa ülkelerinde görülen İstanbul Sözleşmesi’ne karşı mevcut artan siyasi tepkiye ve AB’yi engelleyen siyasi engele alarm veriyor.

“Siyasi figürleri Avrupa’daki kadınların ve kızların seslerine katılmaya davet ediyoruz”

Avrupa Kadın Lobisi, raporda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi Sözleşme’den çekme kararı vesilesiyle dile getirdiği ciddi endişelerin ve kınamaların altını çiziyor ve Polonya’nın yakın zamanda duyurduğu benzer şekilde bu engellerin acil toplu olarak ele alınması için tavsiyelerde bulunuyor.

EWL Başkan Yardımcısı ve VAWG Gözlemevi’nden Laura Albu, “Siyasi figürleri Avrupa’daki kadınların ve kızların seslerine katılmaya davet ediyoruz: tehlikeli kadın düşmanı eğilimlere karşı koymak ve eşitlik ve demokrasi değerlerini desteklemek için güçlü eylem çağrısında yüksek sesle ve birleşik” dedi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: EWL, Bianet

Paylaş

İlgili Yazılar