Seçer: Bir gün değil her gün kadınlar günü

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla dolu dolu bir program gerçekleştirildi. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerde açılış konuşmasını yapan Başkan Seçer, “Bir gün değil, her gün kadınlar günü. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi. Seçer, Mersin’de ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ çalışmalarını başlattıklarını açıklayarak, “Yakında Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklayacağız. Her alanda yanınızda olacağız” dedi.

8 Mart’a özel olarak kurulan üretici kadın stantlarında el emeği göz nuru ürünler satışa sunuldu. Programda, müzik, spor, dans gibi etkinlikler alanda tüm gün boyunca sürdü. Başkan Seçer etkinlik alanını ziyaret ederek, faaliyetleri izledi. Kadınlar Günü programında Başkan Seçer’e CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, kadın muhtarlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları eşlik etti.

“Bize ihtiyacı olanların yanında, onların tarafındayız”

Eşitlikçi olduklarını ancak konu kadınlar olunca ‘pozitif ayrımcı’ olduklarını vurgulayan Seçer, “Başta kadınlarımız, yaşlılarımız, özel çocuklarımız, yoksulumuz, garibimiz, mağdurumuz; bize ihtiyacı olanların yanında, biz onların tarafındayız. Çalışma hayatında bunu gösteriyoruz. Belediyemizde 2 yıl önceki rakamlara baktığınız zaman bugünle mukayesesinde çalışanlarımızda artış olduğunu gözlemlersiniz” dedi.

Kadınların yönetim ve karar alma mekanizmalarında da olması gerektiğini vurgulayan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Parkları, bahçeleri güzelleştiren, kültüre-sanata yön veren, mühendislik yapan, MESKİ’de kadın daire başkanlarımız, plan projeler yapan, Makine İkmal’de makineyle uğraşan, otobüsle, kamyonla, motorla uğraşan kadın. Doktorumuz kadın. Sağlığa yön veren kadın. Bunu çoğaltabiliriz. Kol gücüyle de kafa gücüyle de yaratıcılıkla da kadın her yerde var. Pekala da iyi yapıyorlar işlerini. Tercih yaparken bir başkan olarak önümde iki tercih kaldığı zaman kadını tercih ediyorum. Cinsiyet ayrımı yapmıyorum ama bir realite, toplumun bir realitesi. Kadınlarımızın çalışma hayatında, yönetimde, karar alma mekanizmalarında olması lazım. Kadın bizim angaryamızı gören bir amele değil. Ev işlerini yapacak, yemeği yapacak, temizliği yapacak, kocasının kahrını çekecek, çocuğunun kahrını çekecek. Bu bir kader değil, bu bir yanlış anlayış. Bunu da değiştirmek lazım.”

“Yakında Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklayacağız”

Mersin’de ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ başlattıklarını da açıklayan Başkan Seçer, “Yine belediyemizin öncülüğünde Yerel Eşitlik Eylem Planı çalışmaları devam ediyor, arkadaşlarımız sürdürüyor. Eylem Planımız’da stratejimiz ne olacak, faaliyetlerimiz, yönümüz ne olacak bunun çalışmalarını yapıyorlar STK’larla işbirliği halinde. Yakında da Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklayacağız. Her alanda yanınızda olacağız. Çalışma hayatında da olacağız, aile problemlerinizde de olacağız, çocuklarla sorunlarınızda da olacağız, eşinizle, çevrenizle sorunlarınızda da olacağız, hukuki problemlerinizde de olacağız, her yerde olacağız. Biz sizler için varız, sizleri çok seviyorum. Bugün 8 Mart. Sloganımız burada; ‘Bir gün değil, her gün kadınlar günü.’ Bizim için böyle, bir gün değil, her gün kadınlar günü. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

“Sergim beğeniliyor hatta satış da oluyor”

Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sergi için sunduğu imkandan dolayı teşekkürlerini dile getiren Ressam Nilgün Erciyas, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadın mücadelesinin bir simgesi olduğunu vurguladı. Erciyas, “Kadınların toplumda bir yere gelmesi, bir şeyleri başarabilmesi için çok güzel bir gün. Bugünü değerlendirip kadınların sorunları, kadın üreticilerin sorunları anlatılır ve bu yönde kadınlara destek olunursa çok anlamlı olacağına inanıyorum. Çok güzel tepkiler aldım. Sergim beğeniliyor, hatta satış da oluyor. Bu beni heyecanlandırıyor. Beni çizmeye daha çok yönlendiriyor. Çok memnunum. Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir etkinliği bize vermesi bizim tanınmamıza, sanatımızı göstermemize çok faydası oluyor” dedi.

“Mersin’de kadınlar için her gün 8 Mart”

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile hemen hemen ayda bir kez kadın üretici stantlarında kadınlarla bir araya gelip ürünlerini sergileme imkanı bulduklarını söyleyen Zeynep Burcu Yıldırım, “Çünkü biz her zaman faydalar görüyoruz Belediyemizden. Mersin’de sokağa çıktığınızda, sabah uyandığınızda sokakları temizleyen kadınlar göreceksiniz, otobüslere bindiğinizde kadın şoförlerimiz var, sahilde kafeye gittiğinizde kadın çalışanlarımız var. Bu anlamda Belediyemize, kadınlara gösterdiği bu desteğinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu. “8 Mart güzel bir gün, özel bir gün ama Mersin’de kadınlar için her gün 8 Mart” diyen Yıldırım, konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı: Vatandaşlar artık alıştılar ve de çok mutlular; bu anlamda kadınların bir arada olmasından, bir adım önde olmasından ve kadınlara böyle fırsatlar verilmesinden dolayı. Tabii bizim için büyük bir fırsat hem tanınmamız hem üretime katkıda bulunmamız.

Paylaş

İlgili Yazılar