AKP’li meclis üyesinin tacizine uğradığını iddia eden kadın, dayanışma bekliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Hasan Tüzün tarafından cinsel tacize uğradığını iddia eden S.S. adlı kadın, şikayetçi olmasının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen herhangi bir hukuki sürecin başlatılmamasına isyan etti. Konunun üzerinin kapatılmasından endişe duyduğunu belirten S.S. “Bir daha hiçbir kadına bunlar yaşatılmasın diye kanımın son damlasına kadar savaşacağım. Bu süreçte bütün kadınların yanımda olmasını istiyorum.” dedi. 

Haber- Fatoş Sarıkaya

Mersin’de yaşayan S.S. isimli kadın, iş talebinde bulunduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin AKP meclis üyesi Hasan Tüzün tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. 18 Haziran günü yaşanan taciz olayının ardından şikayetçi olan S.S. aradan aylar geçmesine rağmen neden dava açılmadığı sorusuna sadece “Değerlendirme sürecinde” yanıtını alabildiğini söyledi. İfadesini alan savcının yargılayıcı sorularına maruz kalan S.S., olayın üzerinin kapatılmasından kaygılandığını dile getirerek yaşadıklarını Kadından Haber’e anlattı. 

“Delillere rağmen bana saldıran adamlar serbest bırakıldı” 

AKP’li meclis üyesi Hasan Tüzün’den iş istemeden önce çalıştığı yerde de tacize maruz kaldığını dile getiren S.S. şunları söyledi: 

Bir firmada su arıtma işi yapıyordum. Yanında çalıştığım Murat Keleş ile iş için Anamur’a gittik yanıma 11 yaşındaki oğlumu da alarak. Orada Mustafa Deniz isimli kişinin evinde su arıtma bakımlarını yaptık sonrasında ofisine oradan da yayla evine götürüldüm istemediğim halde. Orada alkol aldılar ve bana hem sözlü hem de fiziksel tacizde bulundular. Oğlumla birlikte kendimi banyoya kilitledim ve polisi aradım. Kapıyı zorlayıp bana küfür ve tehditlerde bulundular. Polisin yanında bile bana saldırmaya çalıştılar. Şikayetçi oldum ancak savcı herhangi bir delil olmadığına dair kovuşturmaya yer yoktur kararı verdi. İtiraz ettim bu karara, kamera kayıtlarının incelenmesini ve oğlumun ifadesinin alınmasını istedim. Ama yine aynı karar çıktı. Mustafa Deniz hakkında soruşturma bile açılmadı. Hakim, polis, savcı benim elimde kimse bana bir şey yapamaz diye tehdit mesajları attı. Bu mesajları savcıya göstermeme rağmen hiçbir şey yapılmadı. Murat Keleş ise tutuksuz yargılanıyor. Bu süreç beni çok yıprattı, adil yargılanma olmadığı için psikolojim bozuldu ve intiharın eşiğine geldim. Bu olaydan sonra hem fiziksel hem de ruhsal problemler yaşadım. Dışarı çıkamaz hale geldim, ekonomik olarak da çok zorluklar yaşadım. Ben tüm bunları yaşarken o adamlar dışarıda rahatça gezip hayatlarını yaşıyorlar. 

“Oğlumun gözleri önünde taciz etti” 

İçinde bulunduğum zor durumdan kurtulmak ve ekonomik anlamda da ayakta durmak için iş arayışlarına başladım. Hasan Tüzün’ü daha önceden AK Parti üyeliğim olması ve toplantılara katılmam sebebiyle tanıyordum. Kendisiyle bana iş bulması konusunda görüşmek istedim ve dışarda görüşme ısrarıma rağmen ofisine çağırdı. Oraya oğlumla giderek iş talebinde bulundum. Ofisinin içerisinde bulunan odaya yanıma oğlumu almayarak girmem ve orda konuşmak konusunda ısrar etti. Su arıtma işini yapmam için ofisinde yer vermeyi ve harçlık vermeyi teklif etti. Ancak bunu kabul etmeyeceğimi, iş istediğimi tekrar belirttim. Kendisi telefon görüşmesi yaptığı sırada sigara içmek için pencere kenarına gittim. Arkadan bana sarılıp sıkıştırarak taciz etmeye başladı. Bana karşı direnip beni bırakmak istemedi; ben iterek, ‘Ben buraya iş istemek için geldim, siz beni buraya ne için çağırdınız’ diye sordum. Bana, ‘Sana tüm teklifleri yaptım, sen kabul etmedin, gel buraya’ diyerek yanına çağırdı. Ben de kendisini tersleyip odadan çıktım.  

Savcıdan skandal soru: Bu kıyafetle mi görüşmeye gittin? 

Konu ile ilgili karakola gidip şikayetçi olan S.S. savcının çok sert bir üslupla ifadesini aldığını belirterek, ” Savcı ifademi alırken oldukça yargılayıcı davrandı. Görüşmeye bu kıyafetle mi gittin diye sordu bana, pencere kenarında sigara içişimi sorguladı. Bu adamın beni taciz etmesi sorun değil de benim pencere kenarında sigara içişim, normal bir kıyafetle iş görüşmesine gitmem mi ahlaksızlık oluyor? Tarafsız davranmadığını düşündüğümden dolayı savcı değişikliği talebinde bulundum. Şikayetçi oluşumun üzerinden tam 3 ay geçti ama hala hiçbir şey yapılmadı. Konu ile ilgili birkaç kez CİMER’e şikayette bulundum.” diye konuştu.  

Genç kadının şikayeti üzerine aynı polis merkezinde ifadesi alınan Hasan Tüzün ise cinsel saldırı suçlamasını kabul etmedi.  

“Artık susmak istemiyorum” 

Önceki taciz olayında sessiz kaldığını ama artık susmak istemediğini vurgulayan S.S., şu ifadeleri kullandı: Bana bunları yaşatanlar cezalarını çeksinler istiyorum. Yaşadığım bu kötü olayın bir şeylerin değişmesine vesile olsun, emsal teşkil etsin istiyorum. Kadın haklarından bahsediliyor hep, ortada kadın hakları diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Bu hep sözde kalıyor ne yazık ki. Artık iş için görüşmelere gitmeye korkar oldum. Hem benim hem de oğlumun psikolojisi çok kötü etkilendi bu olaylardan ötürü. Oğlum asla şahit olmaması gereken travmatik olaylara tanık oldu. Bize bunları yaşatanlara karşı kanımın son damlasına kadar savaşacağım. 

Paylaş

İlgili Yazılar