DİSK’ten çağrı: “ILO 190 onaylansın”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu,  ILO 190 sayılı ‘İşyerinde Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi’nin onaylanması için çağrıda bulunarak, “Sözleşme hükümet tarafından bir an önce onaylanmalı ve gereği yapılmalıdır” dedi.

Haber- Gamze Şimşek

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2019 yılının Haziran ayında iş yaşamında şiddet ve tacizin ve ev içi şiddetin iş yaşamına etkilerinin ortadan kaldırılması konu­sunda, 190 sayılı İş Yaşamın­da Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’ni kabul etti. 25 Haziran’da yürürlüğe giren sözleşme, onaylayan devletler için bağlayıcı hale geldi.  Sözleşme bugüne dek 9 ülke tarafından onaylandı. Kadına yönelik şiddetle mücadelede en önemli unsurlardan biri olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği Türkiye’de ise, henüz ILO 190 sayılı sözleşmeye yönelik bir adım atılmadı.

“İş yerlerinde şiddet ve taciz arttı”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, konuyla ilgili Kadından Haber’e açıklamalar yaparak sözleşmenin onaylanması için çağrıda bulundu. Pandemiyle birlikte ILO 190 sayılı sözleşmenin öneminin daha da arttığını belirten Çerkezoğlu, “Pandemide kadına yönelik şiddetin daha da arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Hem ev içinde hem de iş yerinde kadına yönelik şiddetin arttığı bir süreci başlattı pandemi süreci. Özellikle iş yerlerinde şiddetin, tacizin arttığı ve bunun da çalışma hayatını çok ciddi bir şekilde tehdit ettiği, çalışma barışını bozduğu bir süreçte, bu sözleşmenin özel bir önemi var” dedi.

“Pandemide kadınlar daha fazla işten çıkartıldı”

ILO 190 sayılı sözleşmenin onaylanmasının özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele önemli bit adım olacağını söyleyen Çerkezoğlu,  “ILO 190 sayılı sözleşme; çalışan hayatıyla ilgili, iş yerlerindeki taciz ve şiddete karşı bir sözleşme fakat kadına yönelen şiddetin toplumsal hayatın bütününde olduğunu biliyoruz ve bütün bu şiddetin temelinde de eşitsizlik ve ayrımcılıkların olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla iş yerlerinde şiddete karşı etkin bir mücadele verilmesi, bu konuda ILO 190’nın imzalanması, yürürlüğe girmesi, kadına yönelik şiddetle mücadele açısından da hiç kuşkusuz son derece önemli olacaktır” diye konuştu.  Pandemi sürecinde kadınların daha fazla istihdamdan çekilmek zorunda kaldığını, daha fazla işten çıkartıldığını hatırlatan Çerkezoğlu, “Ev içindeki iş yükünün artmasıyla beraber kadına yönelik şiddet de arttı. Böylesi bir dönemde çok daha fazla önem taşıdığı açık. Yani ILO 190 iş yerlerinde şiddeti önlemeye dönük bir sözleşme ama kadına yönelik şiddetin toplumsal hayatın bütününü kapsadığını düşünürsek, iş yerlerinde everilecek bu mücadele ve bu konuda kalıcı kazanımlar elde edilmesi, kadına yönelen şiddetle mücadele açısından da çok önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Sözleşme onaylanana kadar mücadele edeceğiz”

DİSK olarak, sözleşmenin onaylanması için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde başlattıkları kampanyadan söz eden Çerkezoğlu, sözleşme onaylanana kadar bunu devam ettireceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Biz DİSK olarak ILO’nun bir parçasıyız ve ILO sözleşmelerinin Türkiye’de de onaylanması ve bu konuda iş yerlerinden başlayarak gerekli adımların atılması, uygulanmasının sağlanması, bizim açsından son derece önemli. O sebeple ILO 190’nın Türkiye tarafından da kabul edilmesi ve bu konuda gerekli düzenlemelerinde yapılarak uygulanması konusunda bir kampanya başlattık. Hafta boyunca birçok kentte basın açıklamaları yaparak hükümete çağrılarımızı gerçekleştirdik. Kadın işçi arkadaşlarımız hazırladığımız kokartlarla çalıştı o hafta. Ve bu süreci ILO 190 Sayılı Sözleşme Türkiye tarafından da imzalanıp gereğinin yapılması yönünde adımlar atılana kadar da devam ettireceğiz hiç kuşkusuz. İşyerlerimizden başlayan bu iradeyi meclisteki siyasi partilere kadar bütün muhataplarıyla buluşturacak ve ILO 190 sayılı sözleşme imzalanana kadar mücadeleyi hep birlikte büyüteceğiz.”

“Bir an önce gereği yapılmalı”

DİSK olarak Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun, yüzüncü yılında kabul ettiği 190 sayılı sözleşmenin Türkiye tarafından da onaylanması ve uygulanması konusunda gerekli iradenin gösterilmesini istediklerini söyleyen Çerkezoğlu, sözleşmenin onaylanması için çağrıda bulunarak, “ILO 190 sayılı sözleşme şiddeti bütün boyutlarıyla tanımlaması açısından da son derece önemli bir sözleşme ve sözleşme hükümet tarafından bir an önce da onaylanmalı ve gereği yapılmalıdır. ” şeklinde konuştu.

Paylaş

İlgili Yazılar