Feminist Gece Yürüyüşüne katılmanın cezası: Mobbing!

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmanın cezası: Mobbing!

Mersin’de Feminist Gece Yürüyüşü etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi çalışanı 3 kadına görev tanımları dışında olan ‘Sokakları süpürme’ işi dayatıldı. Yıllardır belediyede çalıştıklarını ancak ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını belirten kadınlar, bu görev değişikliğinin 8 Mart sonrasına denk gelmesinin tesadüf olmadığını vurguladılar.

Haber- Fatoş Sarıkaya

Mersin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapılan Feminist Gece Yürüyüşü etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi çalışanı 3 kadına günlerdir görev tanımları dışında iş yapmaları dayatılıyor. Akdeniz Belediyesi’nde evde bakım ve temizlik görevlisi, peyzaj müdürü, çocuk ve gelişim uzmanı görevlerini yapan üç kadın, Feminist Gece Yürüyüşü etkinliğine katılarak sosyal medyada paylaşım yaptı. Paylaşımdan günler sonra kendilerine iş tanımları dışında olan sokakları süpürme görevi verildi.

Müdürden kadın çalışana cinsiyetçi hakaret: Çocuk doğururken belediyeye mi sordun?

Çocuk gelişim uzmanı olan Fatma Kılıç, 7 aylık bebeği olduğunu ve süpürgeye çıkmayı kabul etmeyeceğini söyleyince belediye şirketi müdürü “Belediyeye mi sordun doğururken? Evinde otur, çocuğuna bak o halde” diyerek cinsiyetçi bir yaklaşımda bulundu. Olaya ilişkin konuşan Fatma Kılıç, “8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü etkinliğine denk geldim ve 10 dakika gibi kısa bir sürede etkinliğe dahil oldum. İki gün sonra da süpürgeye çıkarıldığıma dair yazı geldi. Belediye şirket müdürüne 7 aylık bir bebeğim var istesem de sabah 6’da o işi yapmak için sokakta olamam dediğimde ‘Doğurmasaydın, belediyeye mi sordun doğururken? Evinde otur, çocuğuna bak’ şeklinde çıkıştı.” dedi.

Müdür’den kadınlara “8 Mart etkinliğine katıldınız mı” baskısı

Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ali Turna’nın, kadın çalışanlara “Sosyal medya kullanıyor musunuz? 8 Mart etkinliklerine katıldınız mı?” şeklinde sorular sorduğu iddia edildi. Evde bakım ve temizlik görevlisi olan Berivan Akın, sürece dair şunları söyledi: Feminist Gece Yürüyüşü çağrı afişlerini ve etkinlik görsellerini sosyal medyada paylaştım. 2 gün sonra da yazı geldi ve gerekçeye dair bize hiçbir açıklama yapılmadı. Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile görüşmek istediğimizde sekreteri belli bir hiyerarşi var diyerek bizi görüştürmedi. Gerekli ve geçerli herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Sebebinin 8 Mart yürüyüşüne katılmak olduğunu biliyorum çünkü birkaç gün sonra Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ali Turna’nın kadın çalışanlara ‘Sosyal medya kullanıyor musunuz, 8 Mart etkinliğine katıldınız mı?’ şeklinde sorular sorduğunu öğrendim. Bu sorulardan bile süpürge işinin dayatılma gerekçesini anlamak mümkün.

“Akdeniz Belediyesi’nde kayyum döneminden bu yana mobbinge maruz kalıyoruz”

Akdeniz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde peyzaj teknikeri olan Şükran Tamir, 2018’de haksız gerekçelerle işten çıkarıldığını ancak hukuki süreci başlatıp, davayı kazanarak işe döndüğünü ve o zamandan bu yana mobbinge maruz kaldığını söyledi. Peyzaj teknikeri olmasına rağmen branşı dışında birçok işte çalıştırıldığını belirten Şükran Tamir, “Kayyum döneminden bu yana bizlere çok ciddi bir mobbing uygulanıyor. Hem müdürlükler hem de personeller tarafından baskı görüyoruz. Son olarak da Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıktan 2 gün sonra süpürgeye çıkarıldığımı öğrendim. Etkinlikten 2 gün sonra bize bu muameleyi göstermeleri oldukça manidar. Kesinlikle kasıtlı olduğunu ve yürüyüşe katıldığımız için bu şekilde bizi cezalandırmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Çünkü ortada başka herhangi bir sebep yok.” şeklinde konuştu.

“Akdeniz Belediyesi, kadınlar gününü kutlamak için birçok etkinlikler, çalışmalar yaptı. Kadınlara sepetler hazırlandı, hediyeler gönderildi. Ama bize izinli ve legal olan 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşüne katıldığımız için bu dayatılıyor. Kadınlar gününü kutlayıp, kadına şiddeti lanetleyenler bize sırf kadın yürüyüşüne katıldığımız için bu şekilde şiddet uyguluyorlar. Bu dayatmayı asla kabul etmeyeceğiz” diyen kadınlar; hukuki süreci başlatıp, haklarını arayacaklarını ifade ettiler.

Paylaş

İlgili Yazılar