‘Yarının Kadın Yıldızları’ belli oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen ‘Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ndan faydalanmaya hak kazanan 13 genç kadın müzisyen belirlendi.

Genç kadın müzisyenlerin başvuruları, İKSV Genel Müdür Yardımcısı ve müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, orkestra şefi ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi.

Çalgı, şan ve şeflik branşlarında üstün yetenekli genç kadın müzisyenlere destek olmayı amaçlayan projeye katılanlar arasından, kemanda Bahar Erünsal, Dilan Karayılan, Ece Namlı, Elfida Su Turan ve Ilgın Top, fagotta Başak Kömürcügil ve Melisa Büyükyörük, piyanoda Betül Burcu Gündoğdu, Lal Karaalioğlu ve Sıla Şentürk, viyolonselde Beliz Güney, perküsyonda Beste Gürkey, kontrbasta ise Gökçe Küçükarslan seçildi.

2018’den bu yana gerçekleştirilen proje, çalgı, şan ve şeflik branşlarında üstün yetenekli genç kadın müzisyenlere destek olmayı amaçlıyor. Projenin dördüncü yılında, deneyimi, bilgisi ve uzmanlığıyla genç kadın müzisyenlerin yolunu aydınlatacak kanaat önderi, piyanist Gülsin Onay olacak. Gülsin Onay ile Yarının Kadın Yıldızları’nın birlikte gerçekleştireceği konserin kaydı sonbaharda İKSV YouTube kanalında izlenebilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl ağustos ve eylül aylarında müzikseverlerle buluşacak. Tamamen açık hava mekânlarda gerçekleşecek festivalin tarihleri ve programı 15 Haziran’da açıklanacak.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB),İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali kapsamındaki konserlere 1990 yılından bu yana destek veriyor. Son yıllarda özellikle kadın istihdamı ve fırsat eşitliği alanında geliştirdiği finansal destekleri farkındalık ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle güçlendiren TSKB, İKSV ile birlikte geliştirdikleri ‘Yarının Kadın Yıldızları’ projesinde ‘Eğitim Destek Fonu Sponsoru’ olarak yer alıyor.

Paylaş

İlgili Yazılar