Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan kadınlara 7 yıla kadar hapis istemi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 8 Mart’ta düzenlenen 19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 17 kadın hakkında 2 yıl 8 aydan, 7 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlar Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen ‘gece yürüyüşü’ bu yıl aynı ilçenin Sıraselviler sokağından Karaköy’e doğru gerçekleşmişti.

ANKA’dan Gaye Şeyma Can’ın haberine göre gözaltına alınan 17 kişi hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma’ suçlamalarıyla; iddianame hazırlandı. İddianame 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gözaltına alınan 17 kadın çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Gece vakti ev baskınıyla gözaltına alınan 13 kadın ve ifade vermeye çağrılan beş kadın çıkarıldıkları mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

13 kişi hakkında yurt dışı çıkış yasağı, dört kişi hakkında da yurt dışı çıkış yasağının yanı sıra imza adli kontrol şartı getirilmiş, 18 yaşından küçük olan bir kişi ise karakola imza atma şartıyla serbest bırakılmıştı.

Paylaş

İlgili Yazılar