Güldünya’nın ismi Toroslar’da yaşayacak

Toroslar Belediyesi, 2004 yılında töre cinayetine kurban giden Güldünya Tören’in adının yaşatıldığı Hatıra Ormanı’na fidan dikti.

Uluslararası Rotary 2430 Bölge Kulüpleri ve Anka Üreten Kadın Derneği işbirliğiyle Toroslar İlçesi Doruklu Mahallesi’nde oluşturulan Güldünya Hatıra Ormanı’nda, şiddete kurban giden kadınların adını yaşatmak amacıyla bağışlanan 10 bin fidan toprakla buluştu. Fidanlara, son 10 yılda Türkiye’de kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların isimleri verildi.

“Güçlü Kadın, Güçlü Toplum Demektir”

Fidanlara can suyunu veren Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Doruklu Mahallemizde, Uluslararası Rotary 2430 Bölge Kulüpleri ve Anka Üreten Kadın Derneği ile birlikte Güldünya Hatıra Ormanı’nı oluşturduk. Böyle bir projede bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Güldünya Tören, 2004 yılında töre cinayetine kurban gitti ve kadın cinayetleri ile ilgili bir sembol haline geldi. Bu nedenle bu ormana Güldünya ismi verildi. Ne yazık ki kadın cinayetleri her geçen gün artıyor. Bunun sosyal olarak da incelenmesi ve çözümlerinin  bulunması gerekir. Güldünya’nın ve kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların ismini yaşatmak ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak amacıyla buradayız. Sağlıklı bir toplum inşa etmek için sağlıklı ve güçlü kadınlara ihtiyacımız var. Bu da ancak bilinçlendirme çalışmalarıyla ve atılan somut adımlarla gerçekleşecektir. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Anka Üreten Kadın Derneği Başkanı Devrim Gündeşli de kadına yönelik şiddetin daha ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini vurgulayarak; “Daha güzel bir sebeple bir araya gelerek orman açılışı yapmayı isterdik. Bu ormanda, 2008 yılından beri kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların isimlerinin kayıtları var. Hepsi için bir fidan dikiliyor. Her zaman olduğu gibi bugün de bizleri yalnız bırakmayan Toroslar Belediye Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

Paylaş

İlgili Yazılar