Kadınların emeği yeni yıl etkinliğinde sergilendi

Mersin’deki kadın üreticiler ‘tezgahları el emeğiyle, yeni yılı umutla donatıyoruz’ sloganıyla düzenlenen “Yeni Yıl Etkinliği”nde bir araya geldi. Anamur’dan Tarsus’a kadar tüm ilçelerden gelen 192 kadın üretici, tezgahlarını el emeği ürünleriyle donattı. 

Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılına girmeye sayılı günler kala kadın üreticileri Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bir araya getirdi. Tarsus’tan Anamur’a kadar tüm ilçelerden gelen 192 kadın üretici Büyükşehir’in kurduğu 62 stantta yerini aldı. Etkinlikte, bakliyattan kurutulmuş sebzelere, peynirden kuruyemişe, dekoratif ürünlerden çiçeğe, kıyafetten çantaya ve çeşitli aksesuarlara kadar birçok ürün yer alıyor. İki gün devam edecek etkinlik için ilçelerden gelen kadın üreticiler Tarsus Gençlik Kampı’nda misafir ediliyor. Kadın üreticiler deniz kenarında düzenlenen etkinlikle hem sosyalleşiyor hem de pandemi döneminde ürettikleri ürünleri satma olanağı buluyor.

“Ben aslında kendine pazar arayan, çırpınan bir üreticiyim”

Tarsus’tan etkinlik için gelen Ayşe Banu Solmaz, ilk kez bir stantta ürünlerini sergileme imkanı bulduğunu vurgulayarak, “Çok güzel bir organizasyon, çok beğendim. Hem ortam hem stantların kalabalık olması hem mekan gerçekten iç açıcı, çok hoşuma gitti. Evde kendim üretiyorum, el nakışları yapıyorum, polyester boyuyorum, dekoratif boyama, kapı süsleri yapıyorum. Çiçeklerle oynamayı çok seviyorum. Buradaki bütün kadınlar da kendi emeklerini sergiliyorlar, gerçekten çok güzel. Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz. Ben aslında kendine pazar arayan, çırpınan bir üreticiyim evde kendi başıma. O yüzden bu fırsatı bana verdiği için çok teşekkür ediyorum. Bütün dünya için önce sağlık diliyorum, sonra bir şeyler yapmak için üreten bütün insanlara hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

“Kadınlar üretsin, kendi ayakları üstünde durabilsin”

Üretici Şükran Bayram, ahşap boyama yaptığını, toprak saksıları süslediğini belirterek, “Kadınlar üretsin, kendi ayakları üstünde durabilmeleri için yılmasınlar. Ellerinden geleni yapsınlar. Kimseye sığınmadan, muhtaç olmadan ihtiyaç duymadan kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğimize inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bu ürünlerle yurtdışında iki çocuk okuttum”

Yenişehir İlçesi’nden katılan Raziye Yalçın ise uzun yıllardır el sanatlarıyla uğraştığını ve Ev Ekonomisi teknisyenliğinden emekli olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: 18 yıldır hala uğraşıyorum el sanatlarıyla, yeni şeyler öğreniyorum. Mevsimine göre keçe yapıyorum. Doğal taştan takı yapıyorum. Kaktüs yetiştiriyorum kendi çapımda, 70-80 tane çeşidim var. Baktım o kadar çok ki satmaya başladım. Bunlarla yurtdışında iki çocuk okuttum ama şimdi duramıyorum, devam ediyorum çünkü üretmek çok iyi bir şey. Böyle bir imkanın sağlanması çok güzel. Böyle belli bir yerimizin olması çok faydalı.

“Herkese sağlıklı, mutlu bir hayat diliyorum”

Mut’tan gelen üretici Ayşe Cenk ise etkinlikten çok memnun kaldığını söyleyerek, “Ürettiğimiz ürünlerimiz tulum, otlu, buzhane peynirimiz, tereyağımız, küflü peynirimiz, küçük tulumlarımız, çökeleğimiz,  nar ekşimiz, pekmezimiz, çemenimiz, incir, domates, biber kurumuz bulunmaktadır. Her şey doğaldır. Bu vesileyle Başkanımız Vahap Seçer’e ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Yılbaşı için de sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum herkese” diye konuştu.

Paylaş

İlgili Yazılar