Özsavunma ile biten 47 yıllık mücadele

Adana’nın Kozan ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki Öznur Gülten Efeoğulları, kendisini darp eden ve bıçakla saldıran eşi Osman Efeoğulları’nı öldürdüğü için yargılanıyor. 47 yıl boyunca evli olduğu erkek tarafından şiddete maruz kalan Öznur Gülten, “Kendimi savunmak zorunda kaldım. Bunu yapmasaydım şimdi mezardaydım.” dedi.

Haber- Fatoş Sarıkaya

Türkiye’de hep var olan kadına yönelik erkek şiddeti özellikle son yıllarda sistematikleşerek giderek arttı. Hiç kuşkusuz ki bu artışta iktidarın kadın düşmanı söylem ve politikaları, yasaların uygulanmaması, cezaların caydırıcı olmaması, kadınların kazanılmış haklarına saldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleşmesinin payı oldukça büyük. Ancak erkeklerin günden güne artan şiddetine karşı yaşamlarını savunan ve öz savunma uygulayan kadınların sayısı da artıyor. Nevin Yıldırım, Yasemin Çakal, Melek İpek, Hülya Halaçkay, Merve Betül Akay, Çilem Doğan gibi pek çok kadın yaşamına dört elle sarılıyor.

Öznur Gülten Efeoğulları da hayatına sahip çıkan kadınlardan biri. Osman Efeoğulları ile süren 47 yıllık evliliği boyunca fiziksel, ekonomik, sözel, psikolojik olarak şiddetin her türlüsünü yaşadı. Şimdi ise kendisini darbeden ve bıçakla saldıran eşini, kendisini savunurken öldürdüğü için yargılanıyor.

 “Kendimi savunmasaydım şimdi mezardaydım

Halk Eğitim Merkezi’nde dikiş öğretmenliği yapan ve aynı zamanda bir terzihanesi bulunan Öznur Gülten Efeoğulları defalarca boşanmak istedi ancak her seferinde eşi tarafından “Çocuklarını da, seni de öldürürüm” diye tehdit edildiği için vazgeçti. Kozan’da herkes tarafından tanınan ve sevilen Öznur öğretmen kendi çabalarıyla çocuklarını en iyi okullarda okuttu. Çocuklarından biri doktor, biri diş hekimi, biri öğretmen, biri ise ziraat mühendisi oldu.

47 yıllık evlilikleri boyunca yaşanan şiddetin sonuncusu 20 Ekim akşamı meydana geldi. Adana’nın Kozan ilçesindeki evinde içki içen Osman Efeoğulları ile Öznur Gülten Efeoğulları arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavga sırasında Osman Efeoğulları, Öznur Gülten’i dövüp bıçakla saldırmaya çalıştı. Bu sırada eşinin yere düşürdüğü bıçağı alan Öznur Gülten Efeoğulları, “Üzerime gelme” dedi. Arbede devam edince Öznur Gülten Efeoğulları, eşini bıçakladı. Ambulansla Kozan Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp ameliyata alınan Osman Efeoğulları, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Öznur Gülten polisteki ifadesinde o geceyi şöyle anlattı: “Beni darp ettikten sonra bıçakla saldırdı. ‘Seni öldüreceğim, seni balkondan aşağıya atacağım’ dedi. Beni bıçakla yaraladı. Can havliyle onu itekledim. Yere düştü. Bıçağı elinden düşürünce ben yerden bıçağı alarak kendimi korumak için salladım. O an korkuyla neresine geldiğini bilmiyorum. Sonra banyoya saklanarak kapıyı kitledim, çocuklarımı aradım. Çocuklarım eve geldiğinde eşim hâlâ hareket ediyordu. 112 ambulansı aradılar. Ancak ambulans geç geldi. Hastaneye kaldırılırken öldü. Kendimi savunmak zorunda kaldım. Bunu yapmasaydım şimdi mezardaydım.”

“Özsavunma yapan kadınlar cezalandırılmamalı”

Kadından Haber’e konuşan Öznur Gülten’in oğlu Erşan Efeoğulları, kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi gerektiğini ve özsavunma yapan kadınların cezalandırılmaması gerektiğini ifade etti. Babasının hem annesine hem de kendilerine şiddet uyguladığını söyleyen Efeoğulları, “Annem yıllar süren eziyete, şiddete rağmen çok fazla mücadele etti ve kendi emeğiyle hepimizi okuttu. Babam alkolikti, hem anneme hem de bizlere şiddet uyguluyordu. Çocukluğumuz travmalarla dolu. Böyle olmasını istemezdik ancak annem kendini savundu. Tüm Kozan halkı annem için üzülüyor. Babamın ailesi bile annemin serbest bırakılmasını istiyor. Kadına yönelik şiddetin bitmesi için kanunların düzenlenmesi ve cezaların caydırıcı olması gerekiyor. Kadınlar özsavunma yaptığında hapis yatmamalılar.” diye konuştu.

Osman Efeoğulları’nın babası Ziya Efeoğulları ise savcılıkta verdiği ifadede “Oğlum yıllarca eziyet etti. Bir baba olarak bu yaşta evlat acısı yaşadım ancak kimseden şikâyetçi değilim” dedi.

Öznur Gülten’den kadınlara mektup: Susmayın!

Öznur Gülten Efeoğulları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde kadınlara yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı: “47 yıl boyunca süren evliliğim boyunca dayak yemeden bir gün geçirmedim. Ölüm tehditleri nedeniyle boşanamadım, korktum. Etrafımdan utandım. Siz sakın korkmayın, utanmayın, susmayın. Asıl utanması gerekenler siz değilsiniz. Utanması gerekenler bizlere şiddeti, eziyeti yapanlardır.  Ben bunu çok geç anladım. Tüm kadınları adalete olan inancımla selamlıyorum. Özgür günlerde görüşmek üzere.”

Paylaş

İlgili Yazılar