Şiddet faili Yarbi’ye 10 yıl hapis cezası verildi

Mersin’de boşandığı Hatun Koç’u (28) Mayıs 2020’de 7 yaşındaki kızlarının gözü önünde pompalı tüfekle vurarak ayağının sakat kalmasına neden olan Özkan Yarbi’nin (35) yargılandığı davanın karar duruşması Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Yarbi’nin tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldığı duruşmada sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu. Hatun Koç ise duruşmaya katılmadı.

Bir önceki celse esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, mütalaasını tekrarlayarak Yarbi’nin “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Daha sonra savunma yapan müşteki avukatları ise, Yarbi’nin “Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını istedi. Hatun Koç’un aldığı tehditlerden dolayı şehir değiştirmek zorunda kaldığını, soy ismini değiştirdiğini ve neredeyse tüm yaşamını değiştirmek zorunda kaldığını belirten avukatları, sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

“Bir anlık refleks” diye savundu

Sanık Yarbi ise, savunmasında “Bir anlık refleksle ateş ettim. Pişmanım, vicdan azabı çekiyorum. 26 aydır cezaevindeyim” diyerek, tahliyesini talep etti. Sanık avukatı ise öfke ile korkutma amaçlı ateş ettiğini savunduğu müvekkilinin “Kasten yaralanmaya teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Duruşmaya verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Yarbi’ye “Öldürmeye teşebbüs” suçundan 10 yıl hapis cezasına hükmedip, tutukluluğunun devamına karar verdi.

Paylaş

İlgili Yazılar