Yenişehir Belediyesi, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladı

Mersin Yenişehir Belediyesi, Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında Kadın Adayları Destekleme Derneği(KA.DER), Avrupa Yerel Demokrasi Derneği (ALDA) ve Edremit Belediyesi ortaklığıyla hayata geçirilen Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz Projesi’ne katıldı.  Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, proje kapsamında Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladı.

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, çevrimiçi olarak yapılan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek Eşitliği Şartı İmza Toplantısına katıldı. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Genel BaşkanıNuray Karaoğlu, Avrupa Yerel Demokrasi Ajansı (ALDA) Ortadoğu ve Afrika Koordinatörü Guilia Sostero, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ile çok sayıda belediye başkanı ve kurum temsilcisi de toplantıda yer aldı.

“25 müdürlüğümüzün 13 tanesi kadın müdürler tarafından yönetiliyor.”

Başkan Abdullah Özyiğit, Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz Projesi kapsamında Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından başlatılan ve yaşamın her alanında kadın ve erkek eşitliği için izlenebilecek somut yöntemler sunan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladı. Toplantıda konuşan Başkan Özyiğit, “Yaşamın her alanında kadınların cinsiyet farkı gözetmeden etkin olması bizim için çok önemi. Eşitlik Eylem Planı’nı da hazırlayacağız ve gereklerini yerine getireceğiz. Kadınların ulaşmadığı seviye toplumun ulaşamadığı seviyedir. Birlikte çalışacağız.” dedi.

Toplumsal Cinsiyet Birimi’ni kurduklarını hatırlatan ve kadının yaşamın her alanında yer alması için büyük bir gayret içerisinde olduklarına dikkat çeken Başkan Özyiğit, “Temmuz ayında meclis kararımızı aldık, imzayı atmak bugüne nasip oldu. Bu imzayı sizlerin huzurunda atmış olmak bir gurur vesilesi. Toplumsal Cinsiyet Birimimizi kurduk, orada arkadaşlarımız çalışıyor, üretiyorlar. Kadının sanatta, sporda,  siyasette, toplumsal ve ekonomik yaşamda her alması için büyük bir gayret içerisindeyiz. Sözlerimizin ve uygulamalarımızın da bir olması gerekiyor.  Yenişehir Belediyesinde 25 müdürlüğümüzün 13 tanesi kadın müdürler tarafından yönetiliyor. Ve bir kadın başkan yardımcımız da var. Çalışanlarımızın önemli bir kısmı yine kadınlardan oluşuyor.  Yenişehir Belediyesinde çalışan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde ücretli izin hakkı ve de doğum yapan kadınların bir yıl boyunca günde iki saat bebek emzirme ve bakım izin hakkı da var. Ayrıca doğum izin hakları da yasal sınırın üzerinde.” şeklinde konuştu.

Paylaş

İlgili Yazılar