YENİŞEHİR’İN TÜM RENKLERİ KADIN ÜRETİCİLER İÇİN BİR ARADA

Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi iş birliğiyle kurulan Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarında kadın üreticiler için bir araya geldiler. Buluşmada kadın üretici pazarının mevcut durumu ve geliştirilmesi adına neler yapılabileceği konusunda öneriler geliştirilirken, kadın üreticiler için işbirliği vurgusu yapıldı.

Yenişehir’in üretici kadınları, Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarında el emeği ürünlerini vatandaşlarla buluşturma fırsatı yakalıyor. Üretici kadınların yanında olan ve kadınları üretime teşvik eden Yenişehir Belediyesi, Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarıyla kadınlara yeni bir geçim kapısı açtı. 100 kadının stant açtığı pazarda organik ürünlerle elde edilmiş birbirinden lezzetli gıdalar, taze meyve ve sebzeler, takılar, örgüler ve renkli süs eşyaları satılıyor. Pazarın geliştirilmesi için Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerini Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarına davet etti. Buluşmada kadın üreticiler için dayanışma ve işbirliği mesajları verildi.

ÖZYİĞİT “TÜM VARLIĞIMLA SİZİNLEYİM”

Üreten ve emeğini duyurmaya çalışan kadınların yanında olmaları gerektiğini kaydeden Özyiğit, “Bu buluşmanın Yenişehir’de bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu buluşmayı ve bu masayı geliştirelim. Bu masada üreten, emeğini bu kente ve dünyaya duyurmaya, emeğinin karşılığının almaya çalışan kadınlarımızın yanında olalım. Tüm varlığımla ben sizinle beraberim. Bunun için ben ve bu söz varken, olabildiğince fayda üretmeye çalışalım. Ülkede kadınlar mutlu olursa herkes mutlu olur. Kadınların mutluluğu için hep birlikte çalışalım. Hepinizin eline yüreğine sağlık iyi varsınız. İyi ki birlikte böyle çalışmalar içerisindeyiz ve devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BİZ KADINLARIN BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACI VAR ”

Kadının güçlenmesi ortak paydasında hemşehrilik hukuku bilincini oluşturmak istediklerini söyleyen Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır ise “Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyinin ortak planladığı, Yenişehir’in merkez ve kırsal mahallelerinde ikamet eden kadınların el emeği, göz nuru olan doğal ürünlerini satabilmeleri; dolayısıyla da kadınların toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak, ekonomik ve sosyal olarak güçlendirmek amacıyla gerçekleştirmiş olduğumuz Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarımıza hoş geldiniz. Tüm siyasi partilerin kadın temsilcilerinin bir arada, 100 üretici kadının tezgahları arasında birincisini gerçekleştirdiğimiz Yenişehir’de Kadın Dayanışması toplantımızın amacı; ‘kadının güçlenmesi’ ortak paydasında, çok aktörlü, çok ortaklı yönetişim anlayışı ile paydaşlar arasında işbirliği, sahiplenme ve iletişimi geliştirmek, demokrasi ve uzlaşma kültürünü, hemşehrilik hukuku bilincini oluşturmaktır. Bugün, ilk ortak toplantımız için gündem maddemiz Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarımızın geliştirilmesi adına daha neler yapılabileceği konusunda öneriler geliştirmektedir.” diye konuştu.

Bu toplantının kadınların güçlenmesini sağlayacağını ve yeni kadın üretici pazarlarının kurulmasına ışık tutacağını kaydeden Çakır, “Buradan çıkacak sonuçlar; hem mevcut pazarımızın gelişmesi ve üretici pazarında yer alan 100 kadınımızın daha da güçlenmesini sağlayacak, en önemlisi de devam ettirilmesi planlanan yeni kadın üretici pazarlarının oluşmasında ışık tutacak, yol gösterecektir. Bilindiği üzere; kadınlar yaşamları boyunca hayatın hemen her alanında bazı temel haklardan, erkekler kadar yararlanamamakta ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıklarla karşılaşmaktadır. Bunların aşılabilmesi için biz kadınların, birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Yani şimdiki hazirun gibi. Bizler birlikte güçlüyüz. Ve iyi ki buradasınız. Projemizde; siz değerli paydaşlarımızla bir arada olmayı ve birlikte üretmeyi önemsediğimizi belirtmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı, cuma ve cumartesi günleri Bahçelievler Mahallesinde bulunan Dikenli Yol Caddesindeki pazar alanında kuruluyor.

Paylaş

İlgili Yazılar