17 yaşında cinsel istismarda savcılık ‘kovuşturmaya yer yok’ dedi

17 yaşındayken öz kuzeni tarafından defalarca cinsel istismara maruz kaldığını söyleyen Buse Tosun (19), bulunduğu suç duyurusunda savcılık “rıza” imasında bulunup, “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi. Başlatmış olduğu hukuki mücadelesinde sesinin duyulmasını isten Tosun, sonuna kadar savaşacağını dile getirdi.

Mersin’de yaşayan Buse Tosun (19) adlı genç kadın, 17 yaşından 18 yaşına kadar kuzeni V.B. (26) tarafından cinsel istismara maruz kaldığını iddia etti. Tosun, suç duyurusunda bulundu ancak savcılık cinsel istismar şikayetinin 1 sene sonra yapılmasını olağan bulmayarak dosyayı kapattı. Aile fertleri tarafından ölümle tehdit edildiğini söyleyen Tosun, yaşadıklarını Kadından Haber’e anlatarak sesinin duyulmasını istedi.

“Korkup utandığım için aileme söyleyemedim”

Buse Tosun, istismara uğradığında henüz çocuk olduğunu ve bu sebeple korkup ailesine söyleyemediği için V.B.’nin buna devam ettiğini dile getirdi. V.B.’nin kendisini 13 yaşında taciz etmeye başladığını da sözlerine ekleyen Tosun şunları söyledi: 

Öz kuzenim tarafından 17 yaşındayken cinsel istismara uğradım. Beni ilk rahatsız etmeye başladığında 13-14 yaşlarındaydım. Denize gittiğimde bana bikini fotoğrafları atıyordu bunlar sana yakışır, alayım giy gibi cümleler sarf ediyordu. O zamanlar çok küçük olduğum için anlamıyordum. Ancak büyüdüğümde farklı kıyafetler olduğunu ve niyetinin başka olduğunu fark ettim. Kuzenimle çok yakındık ailecek, benim için de abimden farkı yoktu. Sürekli evimize girer çıkar, her türlü sorunumda koşar yardımcı olurdu. İlk cinsel istismara uğradığımda 17 yaşındaydım, kendisi ise reşitti. Kimseye söyleyemediğimi, korktuğumu, çekindiğimi bildiği için evimize aynı sıklıkla gelip gitmeye devam etti. Sonrasında kendisi ile görüşmeyi kestim. 

Ortalama 2 ay sonra V.B. tekrar bize gelip gitmeye başladı. Bu sürede tacizleri sürdü. Bu tacizlerden sonra yine cinsel istismarda bulundu, gene kendi evimdeydim. Ailem kendisine çok güveniyor, aileden biri olarak görüyordu. Bana yaptıklarını söylemeye korktuğum için de ailem her şeyden habersiz bizim eve gelip gitmesine müsaade ediyordu. Sonuncu istismar olayında abimle birlikte oturuyorlardı. Ben de şeker hastalığım sebebiyle yarı baygın, halsiz bir şekilde yatıyordum. Abim, acil bir işi çıktığı için evden ayrılmış. Kendime geldiğimde beni taciz ettiğini fark ettim. Yine cinsel saldırıya yeltendi, kendisini engellemeye çalıştım. O sırada kendisine saldıran köpeğimi darp etti. Kendimi banyoya kilitlemek zorunda kaldım. Bir süre sonra evden gitmek zorunda kalınca kurtuldum. 

“Ailem ve ben ölümle tehdit ediliyoruz”

Ailesine yaşadığı istismar olayını anlatan Tosun, şikayetçi olduğu için tüm aile fertlerinin kendilerine tavır aldığını ve şahsın ailesi tarafından tehdit edildiğini söyledi. Tosun, “Tüm bu olanlardan sonra evimize gelip gitmesi üzerine ailemle tartışmaya başladım eve alınmaması konusunda. Bu tartışmalar sonucunda aileme zor da olsa anlatabildim. İlk zamanlarda ailem yanımda durmadı şahıstan korktukları için. Çünkü bu kişi şiddet eğiliminde biri. Çok büyük güçlükler sonucu ailemi arkama alabildim ve yargı sürecini başlattım. Bundan sonra aile fertleri tarafından yoğun şekilde tehditlere maruz kaldık. Bu kişiler beni, aileme zarar vermek üzerinden cezalandıracaklarını söylüyorlar. Ölümle tehdit ediliyoruz. Failin kardeşi tehditle şikayetimden vazgeçtiğime dair dilekçe yazdırdı bir ara. Sonrasında baskı ve tehdit altındayken öyle bir beyanı verdiğimi savcılığa belirttim. Ancak bu beyanım da dikkate alınmadı.” şeklinde konuştu.

Savcılık 1 sene sonra yapılan şikayeti olağan dışı buldu

Buse Tosun, emniyette ifadesinin ‘savcılıkta daha detaylı anlatırsın’ denilerek eksik alındığını, şahit göstermek istediğini ancak ifadesine geçirilmediğini iddia etti. Savcılık tarafından ifadeye çağırılmayan Tosun’un dosyası; yeterli delil bulunmadığı, cinsel saldırı şikayetinin 1 sene sonra yapılmasının olağan dışı olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

Mahkemede somut delil olsun diye V.B.’ye yaptıklarını itiraf ettirmek için konuşturmaya çalışmasının rıza olarak görüldüğünü söyleyen Tosun, “Kendisi ile olan bir mesajlaşmada ufak çaplı itiraf ettirdim bana yaptıklarını. Savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum ancak bir sonuç alamadım. Rızası var denilerek mahkeme bile olmadan dosyam kapatıldı. Bana saldırdığı zaman bağırışlarımı duyup kapıya gelen ama sonrasında köpekle boğuştuğumu düşünüp geri giden komşum, istismar olayını anlattığım ve telefon konuşmalarına, failin itiraflarına şahit olan arkadaşlarım şahit olarak ifade vermelerine rağmen dava bile açılmadı. Savcının kararına itiraz ettim. 1 yıldır da itiraz sürecini bekliyorum.” dedi. 

“Mücadelemden asla vazgeçmeyeceğim”

Tüm olumsuzluklara rağmen, başlattığı hukuki mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Buse Tosun sözlerini şöyle sonlandırdı:

Tüm bu yaşadıklarımdan sonra travma yaşadım, bir süre hastanede yattım. İki kez intihara kalkıştım. Tedavi ile bir şekilde ayakta kalmaya çalıştım. Çocuk olduğum için, ne yapacağımı bilmediğim için, yalnız bırakıldığım için çok yıprandım ve çaresiz hissettim. Daha yeni yeni güç bulmaya başladım çevremdekilerin desteği sayesinde. 

Sonucu ne olursa olsun, yıllarca sürse de mücadelemden vazgeçmeyeceğim. Başka kadınlara da aynısını yapmayacağının garantisi yok. Sadece kendimi değil, diğer kadınları da korumak adına mücadelemden asla vazgeçmeyeceğim. Bu mücadelemde sesimin duyulmasını, kadınların bana destek olmasını istiyorum.

Haber- Fatoş Sarıkaya

Paylaş

İlgili Yazılar