CHP Kadın Kolları 81 ilde şiddete karşı mücadele çağrısı yaptı

CHP Kadın Kolları 25 Kasım’la ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada kadın mücadelesi vurgusu yapılarak “En temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz.” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Kadın Kolları İl Başkanlığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle il binasında basın açıklaması yaptı. 81 ilde aynı saatte yapılan açıklamayı CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç yaptı. 

 “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” 

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmediklerini belirten Başkan Gülşah Yıldırım Genç, “Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; ‘Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm’ demişti. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız.” diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi feshinden sonra şiddet vakalarının arttığına dikkatleri çeken Genç, “CHP olarak,  geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “YaşamHak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var.” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bir çok kadın yaşıyor olacaktı”

Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı şiddet uygulayan birçok failin caydırıcı cezalar alacağını belirten Başkan Genç, “İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı.” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarında kadına yönelik şiddetin arttığını da vurgulayan Genç, “Bu ölümlerin ve şiddetin sebebi uygulanan politikalar değilmiş gibi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik çıkmış “Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyor. Günaydın! Sanki 19 yıldır iktidarda olan onlar değil. AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı; çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü.” dedi.

“Geliyor gelmekte olan…”

İktidara geldikleri takdirde  ilk altı ayda kadınlara yönelik yapacakları çalışmaları anlatan Gülşah Yıldırım Genç şunları söyledi: Kadına yönelik şiddetle mücadele derhal başlayacak. Aile Destekleri Sigortasını hayata geçireceğiz. Kadın istihdamını arttıracağız. Boşanan kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. Güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız.

Kadına şiddet davaları için Özel Yetkili Mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kuracağız. Hâkim ve savcılar ile tüm adli makam çalışanları kadına şiddet konusunda özel eğitim alacak. Her polis karakolunda içinde en az bir kadın polisin yer aldığı ev içi şiddet konusunda eğitim almış ekipler oluşturacağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için, polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız. Kadınlara şiddet uygulayanların iyi hal indiriminden yararlanmasına izin vermeyeceğiz. İş yerinde veya evde, her nerede olursa olsun kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılık da fiziki şiddetle aynı kapsama alınarak suç sayılacak. İktidarımızda kadınlar, adaleti ve güvenliği sosyal medyada aramak zorunda kalmayacak. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilden eş zamanlı olarak haykırıyoruz: Geliyor Gelmekte Olan…

Paylaş

İlgili Yazılar