Mezitli Belediyesi’nden eşitlik için büyük adım

Mezitli Belediyesi, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalayarak eşitlik yolunda çok önemli bir adım attı.

Avrupa’daki yerel ve bölgesel yönetimlerin yetkilerini kullanarak ya da ortaklıklar oluşturarak vatandaşları için daha fazla eşitliği hayata geçirme görevini edinmeleri amacıyla hazırlanmış olan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı, şimdiye kadar sadece 31 belediye tarafından imzalandı. Mezitli Belediyesi ise 17 Mayıs’ta bu Şart’a imza atarak Türkiye’de 32’inci belediye oldu. 

Mezitli Belediye Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısında, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalama yetkisi vererek eşitlik yolunda oldukça önemli bir adım attı. Şartın imzalanmasının ardından iki yıllık süreç içerisinde ‘Mezitli Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın da hazırlanıp uygulamaya konulacağı belirtildi.

Buna ek olarak Nisan 2021’de gerçekleştirilen meclis toplantısında, 2022 yılı bütçesinin “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme” şeklinde hazırlanması yönünde oy birliğiyle karar alınmıştı. 2022 yılı bütçesinin toplumsal cinsiyete duyarlı bir şekilde hazırlanması yönünde alınan kararın ve Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nın imzalanmasının önemini vurgulayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Geçtiğimiz meclis toplantısında alınan kararla “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme” hazırlayan öncü belediyeler arasında yerimizi almıştık. Şimdi de tüm plan, uygulama ve hizmetlerimizi toplumsal cinsiyet eşitliği odağında yapacağız. Zaten bu konuda Türkiye’de örnek belediyelerden biriyiz. Belediye idari kadrolarımıza bakarsanız kadın yönetici sayısının erkeklerden daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’na imza atarak bu konuyu bir eylem planı ve programı dahilinde gerçekleştireceğiz. Belediye meclis üyelerimiz de oy birliği ile karar alarak bizlere büyük destek sağlamışlardır. Tüm meclis üyelerimize ve belediye çalışanlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Paylaş

İlgili Yazılar