TGS’den Afganistanlı kadın+ gazeteciler için ‘güvenli geçiş’ çağrısı

Taliban tarafından yaşamı tehdit edilen kadın gazetecilere koşulsuz sığınma hakkının tanınmasını isteyen TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, “Afganistan’dan ayrılmak isteyen gazetecilerin aileleriyle birlikte güvenli geçişlerinin sağlanmasını ve korunmalarını talep ediyoruz” dedi.  

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, Afganistan’daki kadın gazeteciler için dayanışma çağrısı yaptı. Risk altındaki gazeteci kadınlara koşulsuz sığınma hakkı sağlanması istenen açıklamada şu ifadelere yer verildi:  On yıllardır işgalcilerin, savaş ağalarının ve köktendinci Taliban’ın talan ettiği, küresel cinsiyet eşitliği endekslerinde 20 yıldır en kötü ülkeler arasında yer alan Afganistan’da yaşananları büyük bir kaygı ve öfkeyle takip ediyoruz. Kadınlara yönelik vahşi, insanlık dışı uygulamaları ile bilinen Taliban’ın ülkede yönetimi yeniden ele geçirmesiyle, yeni rejim altında can güvenliği kalmadığını söyleyen kadınlar, dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyor. 

Afgan kadın+ gazetecilerin korunmaları talep edildi

 Afganistan’da tüm kadınlar gibi gazeteci kadınlar da büyük bir tehdit altında. Çalıştıkları basın kuruluşları tarafından ‘rejim değişti’ denilerek evlerine gönderildiklerini, can güvenliği olmadığı için işlerini yapamadıklarını, sokaklarda taciz ve tehditlere maruz bırakıldıklarını haber alıyoruz. Biz Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu olarak Afganistanlı meslektaşlarımızın, hayatları için direnen tüm Afgan kadınların yanında, onlarla her koşulda dayanışma içinde olduğumuzu dile getiriyoruz. Taliban’ın mesajlarını, Taliban’a sempati yaratmak gayretiyle ılımlılaştıran, militanların yıllar içinde değişen stilini manşete taşıyıp tehditlerin üstünü örten basının yaptığını değil, tüm risklere rağmen habercilik ısrarını sürdüren, kısıtlı imkanlarla gerçekleri ortaya seren Afgan kadın gazetecilerin cesaretini ‘gazetecilik’ olarak görüyoruz.

‘Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok’ açıklamasının ardından Taliban’la masaya oturma girişimlerini de açıkça ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sesleniyoruz: İnsanlık dışı uygulamalarla kadınlara hayatı dar eden, yaşamlarını tehdit eden Taliban’la pazarlık, anlaşma yapılmasını, Taliban rejiminin meşrulaştırılmasını ve tanınmasını kabul etmiyoruz. Taliban tarafından yaşamı tehdit edilen tüm kadın ve LGBTİ+ gazetecilere koşulsuz sığınma hakkı tanınmasını, Afganistan’dan ayrılmak isteyen gazetecilerin aileleriyle birlikte güvenli geçişlerinin sağlanmasını ve korunmalarını talep ediyoruz.” 

Paylaş

İlgili Yazılar